Seniausi raštai byloja, kad stalo žaidimas „Domino“ siekia net dvyliktą amžių. Kinai šiam žaidimui suteikė dar ir kitokį pavadinimą – „Pupai“. Jiems „Domino“ asocijavosi su lošimo žaidimu, kurį parduoda prekiautojai. Laikui bėgant buvo sukurti įvairūs šio žaidimo rinkiniai. Kiekvienas jų turi savo „Domino taisykles“, ir verta pastebėti, kad ne visi „Domino“ žaidimai turi identiškas žaidimo sąlygas. Tačiau šiandieną mes straipsnyje kalbėsime apie originalias šio žaidimo taisykles ir stengsimės, kuo detaliau atsakyti į klausimą, kaip žaisti „Domino“?
„Domino“ žaidimas
„Domino“ taisyklės pabrėžia, kad šiam žaidimui reikalingi nuo dviejų iki keturių žaidėjų. Taip pat galima žaisti keturiems žaidėjams, susiskirstant į dvi grupes (sudarant dvi poras). Amžiaus apribojimas šiam žaidimui netaikomas, todėl gali žaisti visos amžiaus grupės. Visgi pastebėta, kad jaunesniems žaidėjams gali būti sunku suskaičiuoti kauliukus. Oficialio „Domino“ taisyklės teigia, kad žaidimas laikomas baigtu, kai vienas žaidėjas padeda paskutinį turimą kauliuką. Dauguma „Domino“ rinkinių sudaro 28 kauliukai. Kiekvienas jų yra padalintas į dvi dalis, turinčias nuo 0 iki 6 taškų.
❓ Koks yra žaidimo „Domino“ tikslas?
Sudėti ant žaidimo lentos visus savo turimus kauliukus pirmam nei tai padarė jūsų priešininkas.
❓ Su kiek žaidimo kaladėlių žaidžiamas?
„Domino“ žaidžiamas su 28 kaladėlėmis.
❓ Kiek žaidėjų gali žaisti „Domino“?
„Domino“ gali žaisti su du žaidėjai arba dvi žaidėjų poros.
Kaip žaisti „Domino“?
„Domino“ žaidimas pradedamas nuo visų šiam žaidimui skirtų kauliukų sumaišymo. Kiekvienas žaidėjas gauna šešis kauliukus, o visi kiti – lieka užversti ant stalo. Labai svarbu, kad kiti žaidėjai nepamatytų jūsų kauliukų, tad visada būkit budrūs.
Tas žaidėjas, kuris turi aukščiausią dvigubą kauliuką ir pradeda žaidimą. Pavyzdžiui, jei pirmas žaidėjas turi dvigubą (vienodais taškais abejose pusėse) keturis, o antras žaidėjas – dvigubą penkis, tai reiškia, kad pirmasis eina antras žaidėjas. Jei nutiko taip, kad išdalinus kauliukus, pirmasis žaidėjas turi dvigubą tris, bet antrasis žaidėjas neturi jokių dvejetų – ėjimo pirmenybė atitenka pirmajam žaidėjui. Jei nė vienas žaidėjas neturi dvigubo kauliuko, tuomet pirmojo ėjimo pirmenybė priklauso tam žaidėjui, kuris turi aukščiausią skaičių vienoje kauliuko pusėje. Šis kauliukas turi būti padėtas atverstas taip, kad likusieji žaidimo dalyviai matytų. Kitas žaidėjas turi padėti kauliuką taip, kad bent vienas jo galas atitiktų su jau prieš tai padėtu kauliuku: kauliukai privalo liestis vienas su kitu vienodą taškų skaičių turinčiomis pusėmis. Gali nutikti ir taip, kad žaidimas tarsi „užsiblokuoja“ ir nė vienas žaidėjas neturi tinkančio kauliuko metimui. Tokiais žaidimo atvejais, žaidėjai suskaičiuoja taškus ir tas, kas turi mažiausiai taškų – laimi žaidimą.
Žaidimas „Domino“ ir skirtingi žaidimo būdai
Straipsnio pradžioje minėjome, kad mūsų tikslas, kuo detaliau atsakyti į klausimą, kaip žaisti „Domino“? Nusikalstumėme, jei nepaminėtume, kad yra keli skirtingi būdai, kaip šį žaidimą žaisti.
Be klasikinio „Domino“, kurį jau aptarėme, egzistuoja ir „Mexican Train“ žaidimo būdas. Šis žaidimo būdas pastaraisiais metais tampa vis populiaresnis ir pastebima tendencija, jog greitu metu gali tapti alternatyva klasikiniam „Domino“ variantui.
Kokį žaidimo variantą pasirinkti?
Priklausomai nuo žaidimo varianto, skiriasi ir „Domino“ taisyklės. Žaisdami tokį „Domino“, pirmiausia, jūs turėsite išsirinkti žaidimo rinkinį („Double–12” arba „Double–9”). Daugelis žaidėjų teigia, jog ši žaidimo versija geriausia žaidžiama su „Double-12” rinkiniu. Šie dvylika kauliukų simbolizuoja variklį ir šio variklio žaidėjai tarsi turi sudėti savo atskirą traukinį, laikantis tų pačių dėliojimo „Domino“ taisyklių kaip ir klasikiniame „Domino“. Žaidimą pradeda tas žaidėjas, kuris turi didžiausią „Domino“ skaičių (sudėjus abejose pusėse esančius taškus). Kiekvienas kitas žaidėjas savo ėjimo metu turi padėti „Domino“, kurio vienos pusės taškų suma yra vienu mažesnė už prieš tai padėto kauliuko. Likę kauliukai sumaišomi ir padedami užversti ant stalo. Tuomet žaidėjai iš šios bendros krūvos traukia savo „Domino“ kauliukus ir stengiasi juos laikyti taip, kad nematytų kiti žaidėjai.
Kauliukų skaičius
Prieš paimant kauliukus, susitarkite jų skaičių. Dažniausios kombinacijos yra šios: 2–3 žaidėjai paima po 16 kauliukų, 4 žaidėjai paima po 15 kauliukų, 5 žaidėjai paima po 14 kauliukų, 6 žaidėjai paima po 12 kauliukų, 7 žaidėjai paima po 10 kauliukų, 8 žaidėjai paima po 9 kauliukus. Jei bet kurio ėjimo metu taip nutiks, jog neturėsite tinkamo kauliuko padėti, tuomet paimkite vieną iš bendros krūvos – jį galite panaudoti savo ėjimo metu, jei šis yra tinkamas. Jei ne – pasilikite jį sau. Tada eina kitas žaidėjas.
Pradedame žaidimą
Žaidimas prasideda nuo to momento, kai stalo centre padedamas aukščiausias dvigubas „Domino“ kauliukas. Einama pagal laikrodžio rodyklę. Žaidėjas, kuris eina pirmas, gali dėti savo kauliuką tik tuo atveju, jei jis turi tokį, kuris atitinka pagrindinį kauliuką. Žaidimo turas laikomas baigtu, kai pirmas žaidėjas sėkmingai išnaudoja visus savo kauliukus savo traukinio statybai. Tuomet skaičiuokite taškus ir fiksuokite juos jums patogioje vietoje. Taškai pridedami ir tų kauliukų, kurie yra likę žaidėjų rankose. Laimi tas, kuris turi mažiausiai skaičių visų žaidimų turų pabaigoje. Žaidimo pabaiga gali būti fiksuojama ir tuomet, kai traukinys tampa tuščias, kitaip tariant, kai nebelieka „Domino“ kauliukų, nes niekas nebegali judėti toliau. Tada skaičiuojami taškai. Norime atkreipti dėmesį, kad kiekvienas naujas turas privalo būti pradėtas vienu skaičiumi mažesniu „Domino“ kauliuku.
Domino „All Fives“
Žaidimas „Domino“ ne vieną stebina būdais, kaip galima žaisti šį žaidimą. Šią kolekciją papildo dar vienas „Domino“ variantas – „All Fives“. „All Fives“ variantas žaidžiamas su dvigubu šešių „Domino“ rinkiniu (nuo dviejų iki keturių žaidėjų). Tikslas – būti pirmuoju žaidėju, kuris surenka sutartą taškų sumą. Žaidimas pradedamas nuo visų kauliukų išmaišymo. Tada jie visi padedami veidu žemyn, o kiekvienas žaidėjas – paima „Domino“ kauliukus. Jei žaidžia du žaidėjai – jie paima po devynis „Domino“ kauliukus, jei žaidžia trys – po septynis kauliukus, jei keturi – po penkis kauliukus. Likę žaidimo kauliukai yra padedami ant stalo atskirai taip, kad nesimatytų jų skaičiai.
Kas pradės pirmas?
Renkamas žaidėjas, kuris eis pirmas. Tai padaroma atsitiktinai, tam nėra jokios griežtos „Domino“ taisyklės, taigi tai žaidėjų susitarimas. Tačiau jau kitus žaidimo raundus pradės tas, kuris prieš tai iš žaidimo „išėjo“ pirmas. Jei nutiktų taip, kad žaidimas pasibaigė „užsiblokavimo“ scenarijumi (nė vienas žaidėjas neturi tinkamo kauliuko mesti), tuomet žaidimą pradeda tas žaidėjas, kuris buvo pats pirmasis (išrinktas sutarimo būdu). Žaidėjas, kuris pradeda žaidimą, gali dėti bet kurios vertės kauliuką.
Toliau žaidžiama taip, kaip ir klasikiniame „Domino“ – kauliukai dedami taip, kad jie sutaptų su prieš tai jau padėtu, kuris jungtųsis su tuo pačiu skaičiumi. Jei žaidėjas neturi reikiamo „Domino“ kauliuko, jis traukia iš likusiųjų kauliukų krūvos tol, kol ištrauks tinkamą arba ši krūvelė bus tuščia. Ir jei šis žaidėjas ištraukė visus kauliukus ir vis tiek nerado reikiamo kauliuko, tada eina kitas žaidėjas. Einama pagal laikrodžio rodyklę. Žaidimo ratas tęsiasi iki to momento, kol bent vienas žaidėjas nebeturi kauliukų arba iki tol, kol nė vienas neturi ką mesti.
Domino kauliukas-kaladėlė „suktukas“.
Šiame žaidimo variante reikia atkreipti dėmesį į tai, kad pirmasis dvigubas kauliukas (to, kurio abejose pusėse yra tas pats taškų skaičius), turi būti dedamas skersai. Jis „Domino“ taisyklėse vadinamas „suktuku“.
Skaičiuojame taškus
Kiekvieną kartą, kai žaidėjas deda kauliuką – skaičiuojami taškai. „Domino“ tai vadinama stalo galų taškų skaičiavimu. Visada bus du, trys ar keturi galai. Jei bendras šių galų skaičius yra tikslus penkių kartotinis, žaidėjas pelno šiuos taškus. Pavyzdžiui, jei pirmasis dvigubas kauliukas yra šeši, o kitas žaidėjas prie jo pridėjo kauliuką, ant kurio yra šeši ir trys, tai šis žaidėjas pelnė penkiolika taškų, nes bendra jų suma yra penkiolika (penkių kartotinis). Pastaba: kauliukas „suktukas“ ar bet kuris kitas pasuktas dvigubas kauliukas linijos pabaigoje surenka bendrą kauliukų skaičių. Bet jei du kauliukai buvo padėti prie „suktuko“ šonų, tuomet taškai skaičiuojami be pačio „suktuko“ kaip ir visi kiti „suktukai“. Tie kauliukai, kurie lieka žaidėjo rankoje, yra sumuojami ir suapvalinami iki artimiausio penkių kartotinio – šie taškai atimami iš žaidėjo sumos. Taip žaidimas tęsiasi, kol pirmas žaidėjas surenka žaidimo pradžioje sutartą taškų skaičių.
„Domino“ internetu
Štai ir atsakėme į straipsnio pradžioje užduotą klausimą, kaip žaisti „Domino“ ir net neabejojame, kad spėjote įsitikinti, jog „Domino“ žaidimas yra puikus tradicinis žaidimas, kuris gali būti žaidžiamas bet kur ir bet kada. O geriausia tai, kad šis žaidimas turi net keletą variacijų, tad jei nusibodo žaisti klasikinį „Domino“, visada galite išbandyti ir kitus šio žaidimo būdus.
Kai sakome kitus šio žaidimo būdus, siūlome ir tuos būdus, kurie yra susiję su išmaniaisiais įrenginiais. Be to, kad šį žaidimą galite žaisti vos tik parsisiuntus programėlę į savo telefoną, „Domino“ žaidimas pasiekiamas ir internete. „Agame“ jums suteiks nemokamą priėmimą prie šio žaidimo internete, na o „Playdrift“ – dar viena svetainė, kurioje galėsite žaisti susikūrus paskyra arba svečio teisėmis.
„Domino“ gudrybės
- Su didesnės vertės kauliukais žaiskite pirmiausiai. Kiekvieną žaidimo raundą yra skaičiuojami taškai, o šie pelnomi pagal tai, kiek liko „Domino“ kauliukų žaidėjų rankose. Geriausia atsikratyti tokių kauliukų kuo įmanoma anksčiau.
- Stebėkite savo varžovus. Atkreipite dėmesį būtent į tą momentą, kai žaidėjas traukia kauliuką ir su kuriais skaičiais žaidža. Yra tikimybė, kad jiems trūksta būtent kai kurių kauliukų, o jūs galėsite tuo pasinaudoti prieš šį žaidėją.
- Naudokite gynybinio „Domino“ strategiją. Kai perprantate priešininko veiksmus – ieškokite būdų, kad užblokuotumėte lentą tam, kad jūsų varžovas būtų užblokuotas arba tam, kad būtų priverstas tarukti papildomą kauliuką.