Ar esate kada nors susimąstę, kaip dažnai į savo rankas paimate tradicines žaidimų kortas? Taip, tas pačias kortas, su kuriomis taip buvo įprasta lesiti laiką draugų ar šeimos rate, kai nebuvo nei išmaniųjų telefonų, kompiuterių. Šiandieną mes turime labai įvairių ir šiuolaikiniai kartai labiau patinkančių kortų tokių kaip „Uno“, tačiau niekada nereikėtų nuvertinti ir tradicinių kortų. Su jomis taip pat galima labai smagiai ir turiningai praleisti laiką – tereikia žinoti kokius žaidimus galima žaisti. Vienas jų – kortų žaidimas „Tūkstantis“. Apie jį ir kalbėsime toliau šiame straipsnyje.
Daugiau kortų žaidimų: Durniaus taisyklės, Trinka.
Žaidimas „Tūkstantis“ – taisyklės
Kaip ir kiekvienas žaidimas, nesvarbu ar tai kompiuterinis žaidimas ar ne, kortų žaidimas „Tūkstantis“ taip pat reikalauja atidumo ir budrumo. Žaidėjai, kurie jau ne kartą išbandę šį žaidimą, teigia, jog ši pramoga – itin smagi ir jį žaisti esą tik vienas malonumas.
Kad ir jūs pasimėgautumėte šio žaidimo malonumais, pirmiausia, reikia išsiaiškinti, kaip jis yra žaidžiamas. Kortų žaidimas „Tūkstantis“ taisyklės – nėra sudėtingos, todėl garantuojame, kad neužtruksite ilgai, kol perkąsite jo esmę.
Kaip jau minėjome, kortų žaidimas „Tūkstantis“ yra žaidžiamas su tradicine kortų kalade (dažniausiai dvidešimt keturiomis kortomis). Kortų reikšmės eilė yra štai tokia: tūzas – 11 akių, dešimtakė – 10 akių, karalius – 4 akys, dama – 3 akys, valetas – 2 akys, devynakę – 0 akių. Taigi, iš viso kaladėje yra 120 akių.
Ne visada yra lengva nuspręsti, kas pirmasis turi dalinti kortas, todėl dažniausiai tai nusprendžiama išsiaiškinti burtų keliu. Kitoms žaidimų partijoms – dalijama pagal laikrodžio rodyklę. Kiekvienam žaidėjui dalytojas išdalina po tris kortas, bet prieš tai jis turi paprašyti, jog žaidėjas iš dešinės kortas perkeltų. Tada dar trys kortos padedamos ant stalo atskirai. Šios trys kortos žaidime – pirkinys. Vėliau dar duodama po keturias kortas, iš viso kiekvienas žaidėjas turi turėti po septynias kortas.
„Tūkstančio“ taisyklės sako, jog jo tikslas – pirmajam surinkti 1000 akių.
Kortų loterija – lažybos
Toliau žaidimas vyksta labai paprastai. Jeigu nors vienas žaidėjas gauna keturias devynakes, jis jas turi atversti ant stalo. Tada dalytojas privalo surinkti visų žaidėjų kortas, jas išmaišyti, duoti vėl perkelti žaidėjui iš dešinės ir visas kortas padalinti iš naujo.
Atkreipiame dėmesį į situaciją, kai bent vienas žaidėjas gauna tris devynakes. Jis turi galimybę surengti kortų loteriją. Kad surengtų loteriją, jis turi padėdi visas šias tris atverstas devynakes ant stalo, o kiti du likę žaidėjai padeda po vieną užverstą – raudonos arba juodos spalvos kortą. Žaidėjas, kuris iniciavo loteriją dabar turi parodyti į bet kurią kortą. Jei parodytos spalvos neatspėjo nei vienas iš žaidžiančiųjų – loterijos rengėjas pelno 100 akių. Na, o jei atspėja vienas žaidėjas – jis gauna 100 akių taip pat, jei atspėja abu – gauna po 50 akių kiekvienas.
Kaip žaisti „Tūkstantį“?
Kortų žaidimas „Tūkstantis“ turi du etaptus: „Statymo“ ir „Žaidimo“. Visas smagumas, surengus loteriją („Statymo“ etapatas). Loterijos metu, pasibaigus dalijimui, prasideda kova dėl pirkinio. Kairysis dalytojo kaimynas privalo visada dalyvauti – jis neturi galimybės pasiduoti ir visada privalo sakyti „šimtas“, nes tai – pagrindinė statymo suma. Vėliau žaidėjai gali didinti siūlomų akių skaičių, didindami po dešimt akių. Taip kovojama iki tol, kol du žaidėjai iš eilės pasako žodį „pas“ (vieną kartą „pasavęs“ žaidėjas toliau žaidime nebedalyvauja). Tuomet dalytojas privalo atversti pirkinio kortas ir paduoti jas laimėtojui. Atkreipiame dėmesį, jog vėliau dalytojas žaidime dalyvauti negali. To priežastis – už padalijimą jis automatiškai pelno pirkinio kortų akių skaičių. Šiame žaidimo etape išsiaiškinama, kiek bus norima surinkti akių skaičių žaidimo pabaigoje.
Pasibaigus statymo etapui tas žaidėjas, kuris laimėjo pirkinį (pasakė didžiausių akių skaičių, kurį planuoja surinkti), privalo pasiimti tris užverstas kortas ir privalo išdalinti po vieną vieną kortą kiekvienam žaidėjui. Tiesa, galimaas ir toks būdas, kai šios trys nereikalingos kortos padedamos užverstos prie savęs, nes vėliau ant jų dės paimtų kirčių kortas: ten esančios akys skaičiuojamos drauge su paimtų kirčių kortų akimis. Žaidimui vis darantis įdomesniam, pirkinį laimėjęs žaidėjas įvertina savo jau turimas kortas ir gali padidinti jų vertę. Jei šis žaidėjas numano, kad nesurinks akių skaičius, apie kurį paskelbė ir laimėjo varžybas, jis gali vieną kartą visos partijos metu atsisakyti žaisti. Tokiu atveju abiems varžovas įskaitoma po 60 akių.
Prasidėjus „Žaidimo“ etapui, čia prasideda kirčiai. Pirmoji žaidimo korta metama to žaidėjo, kuris laimėjo pirkinį. Kiekvieno žaidėjo korta metama laikrodžio rodyklės kryptimi. Įsiminkite, jog tas žaidėjas, kuris pradeda naują kitimų ratą yra tas žaidėjas, kuris nustato pagrindinę kortų spalvą ir rūšį savo priešininkamas. Žaidžiant su vienodos spalvos kortomos, privaloma išmesti aukštesnę nei priešininko kortą, jei nenorite praleimėti kirčio. Tokiu atveju, kai neturite tokios spalvos kortų – galite mesti priešingos spalvos kortą, ji gali būti bet kokios vertės.
Laimėtojas nustatomas skaičiuojant taškus. Lyderiaujantis žaidėjas turi patvirtinti, kad jis turi surinkęs žaidimo pradžioje statytą akių sumą. Tokiu atveju, kai nesurenkama – iš bendros prieš tai jau įvykusių žaidimų surinktų taškų sumos atimami šiame raunde surinkti taškai. Kiti žaidėjai tuo metu skaičuoja savo taškus ir jeigu suma baigiasi skaitmenimis 0-5, tuomet galutinė suma apvalinama į žemesnią pusę, o jei aukščiau nei 5 – į aukštesnę. Žaidimo nugalėtojas tas, kuris pirmas surenka 1000 taškų.
Žaidimas „Tūkstantis“ – įdomi pramoga
Tikriausiai pastėbėjote, jog „Tūkstantis“ žaidimas – įdomus laisvalaikio praleidimas. Čia itin svarbus loginis mąstymas ir skaičiavimas. Be to, jei norite, kad šis žaidimas būtų dar painesnis – galimi kai kurie triukai. Jū nėra daug, tačiau visi saviti ir verčiantys dar labiau pasukti galvą žaidimo metu.
Viena tokių gudrybių yra išreiškiama fraze „17 ir mažiau? Ne, ačiū!”. Šį sakinį galite ištarti tuomet, kai išdalijus kortas paaiškėja, kad bendra septynių kortų suma siekia septynioliką akių ir mažiau. Tada jūs turite teisę parodyto savo kortas priešinnkams ir paprašyti išdalinti kortas iš naujo. Jei ketinate tai daryti, tai provalote atlikti dar pries statymus. Jeigu taip nutinka net du kartus iš eilės – kortų dalytojas iš karto praranda šimtą savo taškų ir kortas dalinti perduoda tam žaidėjui, kuris sėdi jam iš kairės.
„Paliktojo 100“ situacija sukuria tokią taisyklę, kuri sako, kad žaidėjas, esantis dalijančiam iš kairės, privalo pradėti statymą sakydamas „šimtas“. Jegu taip nutinka, kad abu po jo einantys žaidėjai nori pasiduoti, bet privalo žaisti su statyta suma, nors to ir nenori. Šioje situacijoje dažniausiai sutariama, jog žaidėjas pasiima tris žaidimo pradžioje padėtas atskiras korteles ir jų nerodo priešininkams bei naudoja jas taip kaip jam reikia.
Su „800 ir užstrigau“ situacija , žaidėjai, kurie surenka 800 ar daugiau taškų toliau žaidime negali naudotis kitais triukais. Tiesa, vienintelė išimtis tuomet, jeigu žaidėjas laimi statymų žaidimą. Jeigu jis pralaimi žaidimą, o bendra jo taškų suma sumažėja – vėl gali naudotis visasi triukais.
Atliekant statymus galima susikurti ir „Bombos“ situaciją. Jos metu žaidėjas, kuris laimėjo statymą, gali pažiūrėti ant stalos tris kortas ir savo emocijomis išreikšti ar pasakyti ką nors, kas reikštų nepasitenkinimą. „Bomba“ dažniausiai naudojama tuomet, kai matote, jog nelaimėsite žaidimo. Išmetus „bombą“ reiškia, kad raundas nevyksta, o jūsų priešininkai iškart gauna papildomai po 60 akių. Tokias „bombas“ kiekvienas žaidėjas gali atlikti po tris kartus kiekviename žaidime.
Daug laiko ir loginio mąstymo reikalaujantis žaidimas „Tūkstantis“ neleis nuobodžiauti nė vienam žaidėjui. Tai puiki pramoga lavinti įgūdžius loginiame mąstyme bei turiningai praleisti laiką. Su kiekvienu žaidimu žasiti „Tūkstantį“ bus lengviau ir lengviau, tad nepavykus pirmam kartui – nenumeskite jo į šalį, o bandykite toliau, nes tik su patirtimi tobulinimi įgūdžiai.